کد خبر: 2523

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۰۴ - ۲۰:۰۲

فرمانده سپاه خوزستان؛

تفکر چمران ها مانع حضور بنی صدر و جریان لیبرال در امور مدیریتی کشور شد/روحیه جهادی و انقلابی خود را تقویت کنید

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان اظهار کرد: شهدا با نثار خون خود به ما کمک کردند که امروز بتوانیم در آسایش و رفاه به کشور خود خدمت کنیم.

به گزارش صبح شادگان به نقل از موج چهارم،سردار شاهوارپور فرمانده سپاه خوزستان  در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع) و روز بسیج اساتید، اظهار کرد: شهید دکتر مصطفی چمران در دوره‌ ای از عمر پر برکت خود و برهه ‌ای سخت از انقلاب اسلامی توانست تحول ایجاد کند.

وی با بیان این‌ که یکی از موضوعات مهم که باید به آن بپردازیم شخصیت این شهید است، گفت: شهید چمران در سه مقطع در تاریخ انقلاب اسلامی نقش ‌آفرینی کرد، یک مقطع قبل از پیروزی انقلاب در دوره ‌ای که امام خمینی (ره) نیاز به یار و همراه داشتند و کسانی را می‌ خواستند که در کنار ایشان بتوانند شرایط مخوف نظام ستمشاهی را مدیریت و مردم را برای یک کار بزرگ آماده کنند، لذا شهید چمران با همه ی سختی ‌ها از کشور مهاجرت کرده و حرکت خود را به ‌عنوان یک دانشجوی نخبه در آمریکا آغاز می ‌کند و در رشته‌ ای بسیار مهم و حساس با معدل بالا مدرک دکتری اخذ می ‌کند.

فرمانده سپاه ولیعصر (عج) خوزستان ادامه داد: شهید چمران سپس وارد لبنان می‌ شود، در آن دوره کشورهای عربی تحت تاخت‌ و تاز اسرائیل بودند و تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، رژیم صهیونیستی  حداقل چهار جنگ در برابر کشورهای عربی داشت که در تمام جنگ‌ ها پیروز شد و سرزمین‌ هایی را فتح کرده بود.

سردار شاهوارپور افزود: اسرائیل حتی در آن زمان حاضر به مذاکره با کشورهای عربی نیز نمی ‌شد اما حضور دکتر چمران در لبنان نقطه ی آغازی بود که در دوره‌ های بعد ثمر می ‌دهد به عبارت دیگر فرزندانی تربیت می ‌شوند که می ‌توانند امام (ره) را در داخل یا خارج یاری کنند ؛ شهید چمران در لبنان فرزندانی از مناطق محروم را تربیت می‌ کند و جبهه ی مقاومت را تشکیل می‌ دهد.

وی عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با فضایی که گروهک ‌ها برای نظام در مرکز و شهرستان ‌ها ایجاد کرده بودند، وضعیت شکننده‌ ای وجود داشت به طوری که در سی ‌ام خردادماه سال ۶۰ منافقین در تهران فراخوان دادند و حدود ۱۰۰ هزار نفر به استخدام آن‌ ها در آمدند و این گروهک جنگ مسلحانه علیه نظام را رسماً اعلام کرد ؛ در این مقطع دکتر چمران شخصیتی دارد که به پاوه می ‌رود و با ضد انقلاب می ‌جنگد.

فرمانده سپاه خوزستان ادامه داد: در نهایت بنیانگذار انقلاب اسلامی آن پیام تاریخی را به ارتش و سپاه ارسال می‌ کند و نیروهای نظامی کشور طی حمله ی سنگینی ماجرای گروهک‌ ها را تمام می‌ کنند و به ضد انقلاب در تهران و شهرستان ‌ها شکست قاطعی وارد می نمایند.

سردار شاهوارپور با اشاره به این‌ که در آن برهه دکتر مصطفی چمران سمت وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت، تصریح کرد: شهید چمران در زمان شروع جنگ باید تمام هم و غم خود را در حوزه ی ستادی دنبال می‌ کرد و در تهران رایزنی ‌های لازم را انجام می ‌داد اما می ‌بینیم که او در زمان جنگ در خط مقدم جبهه یک حرکت جدید را آغاز و متجاوزین مرزی را دنبال می ‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ دو رویکرد مبتنی بر توانایی ‌های داخلی و روحیه ی انقلابی و جهادی و دیگری، رویکردی براساس آموزه‌ های آکادمی‌ های آمریکا و کشورهای غربی وجود داشت که در این رویکرد اخیر، باید توان نیروهای مسلح سه برابر نیروهای متجاوز باشد تا پیروزی حاصل شود.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان ادامه داد: این رویکرد در اوایل جنگ تا ۱۷ دی سال ۵۹ توسط بنی ‌صدر اجرا می‌ شد و براساس آن چهار عملیات انجام شد که هر چهار عملیات به شکست انجامید که آخرین عملیات نیز به شهادت شهید علم ‌الهدی و جمعی از جوانان نخبه ی ما منجر شد، لذا پس از این عملیات بود که بنی ‌صدر نزد امام خمینی (ره) رفت و به ایشان گفت که با این شرایط امکان شکست نیروهای عراقی را نداریم و باید جنگ را در حوزه ی سیاسی حل ‌و فصل کنیم.

شاهوارپور بیان کرد: در لایه ی دیگری از جنگ، نگرش انقلابی و جهادی بخشی از دانشجویان و پاسداران که وارد جنگ شده بودند، جایی برای بروز در عرصه جنگ نداشت، این مقطع فرصتی شد تا تفکر چمران ‌ها فضا و میدان را از حضور بنی‌صدر و جریان لیبرالی در مدیریت کشور خالی کند و گروه‌ های مردمی و فرماندهانی را تربیت کند که نتیجه ی آن در مهرماه سال ۶۰ ؛ شکست حصر آبادان باشد.

وی تصریح کرد: شهید دکتر چمران با تفکر و حضور میدانی نیروهایی تربیت کرد و تا آخرین نفس جنگید و در مجروحیت به شهادت رسید ؛ یاد این عزیز و همه ی شهدا را گرامی می ‌داریم که با شهادت خود باعث شدند ما در آسایش و رفاه به کشور خود خدمت کنیم.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) در پایان سخنان خود با تأکید بر این‌ که تنها نسخه‌ ای که می ‌تواند کشور ما را از مشکلات فعلی نجات دهد، تقویت روحیه ی جهادی و انقلابی است، تاکید کرد: اگر امروز این روحیه در اساتید، مسئولان، دانشجویان و آحاد جامعه نباشد یا کمرنگ شود، مطمئناَ دچار مشکل شده و با اولین مانع متوقف می‌ شویم و نمی‌ توانیم پیشرفت کنیم، اما اگر این روحیه را داشته باشیم حتماً بسیاری از مشکلات امروز ما حل می ‌شوند.

ارسال دیدگاه