کد خبر: 1922

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ - ۱۱:۳۲

هشام خنافره نوشت:

انفجار منزل مسکونی و چند سوالی که باید پاسخ داده شوند

به گزارش صبح شادگان یکشنبه هفته جاری مصادف با ۱۲ اردیبهشت ۹۵،روزگار،شور اشتیاق دوران کودکی را از کودک ۵ ساله شادگانی گرفت و خانواده ای دور هم جمع شده را متفرق کرد.اکنون تنها چیزی که از تمام زیبایی های جمع آن خانواده باقی مانده است جسدی بی جان و خاطرات دختری فقید و سفر کرده به دیار ابدی و همچنین دردی برجای مانده از سوختگی بر خانواده خویش است.

به گزارش صبح شادگان یکشنبه هفته جاری مصادف با ۱۲ اردیبهشت ۹۵،روزگار،شور اشتیاق دوران کودکی را از کودک ۵ ساله شادگانی گرفت و خانواده ای دور هم جمع شده را متفرق کرد.اکنون تنها چیزی که از تمام زیبایی های جمع آن خانواده باقی مانده است جسدی بی جان و خاطرات دختری فقید و سفر کرده به دیار ابدی و همچنین دردی برجای مانده از سوختگی بر خانواده خویش است .
انفجار منزلی بر اثر نشت گاز که منجر به فوت این کودک شادگانی و سوختگی شدید چند تن از خانواده وی ، دل همه مردم شادگان را به درد آورد.وقوع این حادثه تلخ و ناگوار و فوت این دختر عزیز را به خانواده محترمش تسلیت گفته و برای بازماندگان این خانواده،آرزوی بهبودی کامل را دارم.
ظهر روز یکشنبه و لحظاتی پس از وقوع حادثه نگذشته بود که انگشت های اتهام به مقصر اصلی حادثه نشانه رفت وسازمانهای دولتی و در اولین قدم اداره آب وفاضلاب شهری شادگان که مشغول انجام حفاری جهت لوله گذاری در کنار خانه محل حادثه شده بود زیر سوال رفت وکار پروژه دقایقی بعد از حادثه متوقف شد. وسپس صحبت های زیادی مبنی بر تقصیر وکوتاهی اداره گاز در هنگام اعلام نشتی گاز به آن اداره مطرح شد و اداره گاز هم از این مساله بی نصیب نماند.
فارغ از از هرگونه قضاوت در مورد مقصر اصلی حادثه ناگوار که الحق دادستان عمومی منطقه با کار کارشناسی و بدون ملاحظه می بایست پیگیری آن باشد می توان چند نکته اساسی اشاره کرد که تکرار چنین حوداث تلخ برای مردم شادگان را از این به بعد رقم نزند:
۱- وضع فاضلاب شادگان را باید ابتدا اشاره نمایم که در طول چند سال گذشته بویژه دو سال اخیر کاملا بحرانی شده و دچار فوران دائمی است و همانند طلسمی است که حل آن برای مسولان اجرایی شادگان ناممکن شده و صرفا با تغییر مدیریتی و نگاه تسکینی به حیات خود ادامه می دهد. وضع فاضلاب وضع بسیار اسفناک است که نبود یا کمبود اعتبارات در سازمان آب استان خوزستان ، نباید بهانه ای برای عدم حل نهایی آن در مناطق مختلف شادگان شود.انتظار می رود نماینده منتخب مردم شادگان با پیگیری از وزارت نیرو و محیط زیست کشور در اسرع وقت اعتبار لازم را جهت حل دائمی این معضل که مسبب انواع بیماری های عفونی و سرطانی و باعث انتشار حشرات موذی برای مردم شده و آسایش آنان را سلب کرده است،جذب کند و با کار کارشناسی شده،غائله فاضلاب شهر را پایان دهد؛و مانند نماینده کنونی شادگان در حل این مشکل که بارها وعده حل آن را به مردم داده است کوتاهی نکند.
۲- باعث تعجب است که مسولان اداره گاز شادگان در اولین اظهارات از عدم گرفتن هیچ نوع نقشه خطوط گاز توسط اداره آب وفاضلاب شادگان برای انجام پروژه خود خبر دادند. این در حالی است که عدم گرفتن نقشه مساوی با عدم همکاری بین دو اداره است که هر دو مصالح مشترک در خیابان محل وقوع حادثه داشته اند.چطور می شود این گونه بی احتیاطی شود و اداره ای خود سرانه و بدون اخذ نقشه از اداره ای دیگر کاری کند که به وقوع چنین حادثه ای منجر شود.
مساله مهم این است که طبق قانون حفاری در نقاط شهری روال قانونی خود را دارد که نمی دانم این روال در شهرداری طی شده است یا خیر. ولی روی هم رفته از دو حالت خارج نیست.یا اینکه مجوز حفاری وجود داشته است و یا اینکه چنین مجوزی داده نشده است. اگر مجوزی داده شده است چطور ممکن است بدون اخذ مدارکی مانند نقشه اداره گاز وهماهنگی با این اداره برای این پروژه مجوز صادر شده است؟

اگر مجوزی توسط شهرداری صادر نشده است چرا نسبت به توقف پروژه در زمان مناسب اقدامی نشد؟
به فرض اینکه نقشه ای در خصوص لوله های گاز گرفته نشده است .

چرا اداره گاز شادگان به حسب وظیفه ذاتی هیچ اقدامی برای نشان دادن نقشه های ویا اعتراض به پروژه ننمود؟
اینها سوالاتی است که می طلبد مسولان برای تنویر افکار عمومی آنها را برای مردم شادگان در اسرع وقت پاسخ داده وبه طور شفاف تبین کنند.
به قطع یقین باید گفت در صورت اثبات نشتی گاز از بیرون خانه ، اداره فاضلاب شادگان اگر چه مقصر اصلی است و واقعیت هم انگشت اتهام به سوی آنها ست اما فراموش نکنیم اداره فاضلاب در وضعی بحرانی قرار دارد و ادامه کار در آن برای پرسنل به دلیل حقوق و اعتبارات کم بسیار مشکل است و شاید بتوان گفت که فشاری که بر مردم شهر شادگان در خصوص فاضلاب آمده ، برای پرسنل سنگینی کرده و آنان سعی داشتند با حفاری سریع مساله را ولو موقت حل کنند.

می طلبد مسولان اجرایی شادگان از فرماندار تا نماینده منتخب و امام جمعه مسؤلان اجرایی استان را متقاعد کنند تا با تخصیص اعتبارات لازم بحث فاضلاب شادگان که بسیاری از خدمات شهری را تحت تاثیر قرار داده است،حل کنند و دغدغه بوی تعفن و منظر زشت آن را برای همیشه از ذهن مردم شادگان پاک کنند.
امید دارم این حادثه ،آخرین حادثه ای باشد که این چنین خانواده ای را متفرق کند.

هشام خنافره-کارشناس علوم سیاسی

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 4

کل نظرات :3

ارسال دیدگاه