کد خبر: 1586

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۵ - ۱۸:۲۶

تناقض در آمار مسافران نوروزی در خوزستان؛از تعداد کم اقامت کنندگان تا آمار بالای بازدیدکنندگان

خوزستان با کاهش ۳ میلیونی بازدید کنندگان نوروزی به عنوان نخستین مقصد مسافران در نوروز ۹۵ شناخته شد، چیزی که کمی عجیب به نظر می‌رسد.

به گزارش صبح شادگان به نقل از رهیاب، بنا بر آمار منتشر شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استان خوزستان نخستین مقصد مسافران نوروزی در سال ۹۵ شد. بنا بر این آمار در بازه زمانی ۲۷ اسفند تا ۱۲ فروردینماه امسال ۱۱ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۳۸۸ نفر از سایت‌های تاریخی و گردشگری خوزستان بازدید کرده‌اند.

این آمار نسبت به سال گذشته با کاهش حدوداً ۳ میلیونی مواجه است. افشین حیدری، مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در گفتگوی خود در سال ۹۴ گفت: نوروز خوزستان در سال ۹۴ با ثبت بیش از ۱۴ میلیون بازدید گردشگران به پایان رسید. همچنین در ایام نوروز ۹۴ آمار بازدید گردشگران در استان از مرز ۹ میلیون گردشگر گذشت.

سلطانی فر درباره با پر اقامت‌ترین استان‌های کشور گفت : مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، کرمانشاه و خراسان جنوبی ۱۰ استان پر اقامت در تعطیلات نوروزی سال ۹۴ بودند. و براساس آمار منتشر شده بیش از ۱۰ میلیون در استان مازندران، و بیش از ۶ میلیون نفر نیز در استان‌های بوشهر، هرمزگان و گیلان اسکان یافتند.

این در حالی است که امسال فقط ۳ میلیون و ۸۲۶ هزار و ۷۴۸ نفر در استان خوزستان اقامت کردند و آمار منتشر شده به خوبی نشان می‌دهد که فقط تعداد افراد مقیم در استان‌های مازندران، گیلان، بوشهر و هرمزگان ۲ تا ۳ برابر افراد مقیم در خوزستان است.

اما گویی امسال مبنای آمارگیری از تعداد افراد مقیم به تعداد بازدید تغییر پیدا کرده است. اما در صورت این تغییر هم رسیدن آمار تعداد بازدید خوزستان به ۱۱ میلیون امسال یا ۱۴ میلیون سال گذشته کمی دور از ذهن است. تعداد زیادی از بازدید کنندگان و یا گردشگران خوزستان را کاروان‌های راهیان نور تشکیل می‌دهند و این در صورتی است که در سال گذشته فقط یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مناطق عملیاتی دفاع مقدس در خوزستان بازدید کردند و همه پیش بینی‌های مسئولان برای سال ۹۵ رسیدن این آمار بازدید به ۲ میلیون نفر است.

حال بررسی همه این آمارها نشان می‌دهد که به دلیل نبود مکان‌های اقامتی در خوزستان بازدید کنندگان ترجیح می‌دهند در این استان اسکان نکنند. با توجه به اسکان ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در خوزستان در نوروز ۹۵ و به استناد آمار سال گذشته می‌توان گفت بیش از دو سوم مسافران نوروزی خوزستان یا خوزستانی هستند، یا فقط از جاده‌های خوزستان استفاده کرده‌اند و با به صورت گذری وارد خوزستان شده‌اند.

به گزارش رهیاب، به هرحال براساس آمار سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به عنوان مقصد نخست بازدید کنندگان و به تبع گردشگران ایرانی در نوروز ۹۵ بود گرچه این آمار فقط در صورتی محقق می‌شود که آمار بازدید کنندگان استان‌های مازندران، گیلان، بوشهر و هرمزگان در نوروز ۹۵ کاهش یابد و این متضاد با رشد ۱۰ درصدی سفرهای نوروزی است.

ارسال دیدگاه