کد خبر: 1540

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ - ۷:۳۰

گروه های جهادی رقم زدند؛

به یاد ماندنی ترین تعطیلات نوروز برای اهالی غُریبه شادگان+تصاویر

به گزارش صبح شادگان اگر طعم محرومیت را چشیده باشی و چند سالی در شهرستان شادگان عمرت را سپری کرده باشی، وقتی سخن محرومیت می شود ناخودآگاه نام شادگان متبلور می شود.شهرستانی که به هرطرف که اشاره کنی محرومیت را می بینی.محرومیتی چندین ساله که با زندگی مردم عجین شده است.

به گزارش صبح شادگان اگر طعم محرومیت را چشیده باشی و چند سالی در شهرستان شادگان عمرت را سپری کرده ای،وقتی سخن محرومیت می شود ناخودآگاه نام شادگان متبلور می شود.شهرستانی که به هرطرف از آن اشاره کنی محرومیت را می بینی.محرومیتی چندین ساله که با زندگی مردم عجین شده است.

دهستان حسینی نام دهستانی از بخش مرکزی شهرستان شادگان است.هر کسی که قدم در این دهستان میگذارد خود به خود به عمق محرومیت روستاهای این دهستان پی می برد.

در این دهستان اگر از روستای البوحصار بگذریم به روستایی خواهیم رسید که از نامش هم می توان به غربتش پی برد.غربتی از جنس محرومیت!

هر سال چندین گروه جهادی به این روستا می آیند تا سایه ی محرومیت را سال به سال کمتر و کمتر کنند.روستایی با مردمانی ساده زیست و مهربان و مهمان نواز!

2

عباس عساکره و همسر پیرش از اهالی این روستا هستند.آخرین باری که یادش می آید ۶۰ سال داشت.او می گوید زمانی که در کمیته امداد ثبت نام کردم ۶۰ سال داشتم.عباس عساکره حالا  ۷۰-۸۰ سال سن دارد و به دلیل کار سختی که مشغول بود نعمت بینایی را کم کم از دست می دهد و حالا که سن او بالا رفته دیگر به کلی از دنیا را تاریک می بیند.

3

همسر همیشه خندانش هم از سختی زندگی شان می گوید.از محرومیت می گوید.از روزهایی که بدون غذا سپری می شود.

او عنوان می کند:بعضی وقت ها مردم محل به ما کمک می کنند.گاهی هم خیرین و گاهی هم بدون غذا به سختی زندگی می گذرد.

شاید بتوان همه ی این دردها را باور کرد اما زندگی بدون غذا را نمی توان تحمل کرد.

در چوبی،اتاقی کاه گلی و وضعیت ظاهری آن خود گویای وضعیت بد مالی و زندگی این پیرمرد ۸۰ ساله است.

چندی پیش تصاویری از خانه محروم عباس عساکره در فضای مجازی منتشر شد.تصاویری که خود گویای عمق محرومیت و وضعیت نابسامان زندگی این پیرمرد است.

چند روزی از انتشار این تصاویر سپری نشده که دانشجویانی از جنس خاک و ایمان و تقوا آستین های خود را بالا زده اند و قدم در عرصه جهاد گذاشتند.

اما این بار جهادی از جنس رفع محرومیت!

IMG_6022 (Copy)

جوانانی که تعطیلات عید خود را در همنشینی با محرومین سپری کردند.آنها می گویند:بهترین تفریح را در کنار محرومین و خدمت به محرومین را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنیم.

این جوانان بسیجی با سفر به روستای دور افتاده ی غُریبه آمده اند تا با ساختن یک خانه،سقفی امن و راحت برای این خانواده ی پیر ۲ نفره بنا کنند.

IMG_20160321_103359 (Copy)

جعفر سلطانی مسئول قرارگاه جهادی ابوالفضل(ع) شادگان می گوید:از ۲۹ اسفند شادگان را به مقصد روستای غریبه برای بنای دو خانه محروم ترک کردیم.

وی از فقر بهداشتی و فرهنگی این روستا گفت و افزود:این روستا به شدت از فقر فرهنگی و بهداشتی رنج می برد و لازم است مسئولین و متولیان امور فرهنگی و بهداشتی همت کنند و به معضلات این روستا رسیدگی کنند.

IMG_20160325_110141 (Copy)

این مسئول با اشاره به سطح بالای ازدواج فامیلی در این روستا می گوید:این روستا اغلب قوم و خویش هستند و به دلیل سطح بالای ازدواج فامیلی حدود ۶۰ درصد اهالی روستا به بیماری تالاسمی مبتلا هستند.

وی بیان می کند:قرارگاه جهادی حضرت ابوالفضل(ع) شادگان در سال ۹۲ تشکیل شد و قبل از آن در دیگر اردوی های جهادی هم شرکت می کردیم،ولی در حال حاضر با تشکیل قرارگاه حضرت ابوالفضل(ع) بصورت مستقل به ارائه خدمات جهادی در قالب کارهای عمرانی،بهداشتی،فرهنگی می پردازیم.

IMG_20160321_103052 (Copy)

مسئول بسیج دانشگاه پیام نور شادگان اظهار داشت:در این روستا علاوه بر بنای دو خانه محروم،در روستاهای خشاب،بریجع،صوفیه،شاوی،صفرای کعبی،حسینی،نهر ابن ناصر،نهر ابن عربید خدمات فرهنگی و آموزشی از جمله خدمات آموزشی صنایع دستی،پرورش بلدرچین و قارچ،توسط گروه جهادی سیار این قرارگاه ارائه دادیم.

وی معتقد است:در این روستا با توجه به استفاده فراوان از ماهواره و فقر فرهنگی موجود رفته رفته مردم این روستا را با خطر انحرافات دینی مواجه می سازد.

IMG_6039 (Copy)

حسین مقدم طلبه ای است که جهادگران را در این اردو همراهی می کند.مقدم طلبه ای ست ولایی و عاشق انقلاب است.وی آمده تا داشته های علمی و دینی و فرهنگی خود را در کنار محرومین به امتحان بگذارد.مقدم معتقد است که همنشینی و خدمت به محرومین رضایت الهی را در پی دارد.

حسین مقدم با انتقاد از طلبه هایی که به منبر رفتن اکتفا می کنند گفت:طلاب حوزه های عملیه باید در کنار برنامه های خود به مناطق محروم بیایند و با محرومین و فقرا همنشین شوند تا مردم احساس نکنند که جامعه روحانیت از مردم جدا هستند.

روستای غریبه از ظرفیت های زیادی از جمله دامپروری،کشاورزی برخوردار است که متاسفانه از آنها غافل شده اند.مجاورت این روستا با رودخانه جراحی می تواند منبع خیر و برکت برای اهالی روستا باشد.

IMG_5986 (Copy)

در این روستا،باتوجه به بافت منازل مسکونی علاوه بر فرصت هی شغلی موجود فضای مناسبی برای گسترش صنایع دستی و پرورش قارچ و بلدرچین دارد که بوسیله آموزش به موقع می توان در مدت چند ماه این روستا متحول شود.

کمال خلیفی دیگر جهادگر این قرارگاه است که از خوشحالی و شور شعف خود از همنشینی با فقرا و محرومین می گوید.

وی به دیگر دانشجویان هم دانشگاهی خود پیامی دارد و می گوید:از همه دانشجویان می خواهم که به این مناطق محروم و دور دست سفری هر چند کوتاه داشته باشند و از نزدیک محرومیت را لمس کنند.

IMG_5985 (Copy)

خلیفی از ارادت خاص مردم این روستا به امام و رهبری گفت و تاکید می کند:در همین خانه ی محرومی که مشغول هستیم در اتاق عامر عساکره این پیرمرد نابینا تصاویر امام و رهبری را می توان دید و به علاقه و عشق به امام و رهبری پی برد.

گر چه به هر نقطه از این روستا که بنگریم محرومیت را می بینیم اما حضور جوانان پرشور در قالب اردوهای جهادی می تواند نوید بخش یک حرکت جامع محرومیت زدایی در مناطق محروم باشد.

ارسال دیدگاه